3D tisk zažívá obrovský boom. Najde uplatnění i ve vašem oboru?
3D tisk už dávno pronikl do mnoha odvětví vědy, umění i průmyslu. Dochází ke zdokonalení kompozitních materiálů, tiskáren i technologie jako takové. Díky tomu je jeho použití efektivnější, pohodlnější a často také ziskovější. V jakých oborech čerstvě zazářil? To se dočtete v tomto článku.
3D tisk konkuruje tradiční sériové výrobě
Vyrábět plastové díly mnohonásobně rychleji a při o polovinu nižších nákladech umožnilo nasazení 3D tiskáren s technologií HP Multijet Fusion. Tato technologie dokáže nanášet stavební materiál rychle a zároveň velmi přesně. Díky tomu je vhodná pro tisk prototypů i koncových funkčních dílů. Konvenčním způsobům sériové výroby, jako je např. vstřikování, konkuruje 3D HP Jet Fusion díky tomu, že i tyto koncové výrobky je schopna produkovat v řádech tisíců.
Zdravotnické pomůckou jsou díky 3D tisku dostupnější
Nedávno se 3D technologie prosadila při výrobě plastových kraniálních ortéz. Tyto ortézy, kterým se laicky říká “helmičky”, pomáhají správnému vývoji dětských hlaviček. Následkem porodu, nebo častému spaní na zádech, dochází u miminek k deformacím lebky. V mnoha případech jde pouze o drobné zploštění. Někdy je však deformace výrazná a může ohrozit správný vývoj centrální nervové soustavy. Tady právě přichází na řadu ortéza. Ta se ještě před nástup 3D tisku musela vyrábět ručně, což celý proces velmi zpomalovalo a zdražovalo.
3D tisk a umění
Nové technologie samozřejmě vábí nejen vědce a průmyslníky. 3D tisk tesují umělci z nejrůznějších oborů. Používá se v produktovém designu, sochařství i šperkařství. Svět vědy a umění se nedávno spojil při udělování Ceny Budoucnosti. Tu vyhlašuje Technologická agentura ČR. Právě cena, jež vítězové získávají, byla kompletně vytištěna na 3D tiskárně Projet 660 Pro.
Co přinese rok 2018?
HP například oznámil, že brzy představí takovou technologickou platformu, která umožní tisknout plnobarevné modely v dostupných cenových relacích. Kromě toho se prý chystá prorazit na trhu s 3D tiskem kovu, taktéž zaměřeným na velkovýrobu. Nouze nebude ani o nové materiály se specifickými vlastnostmi pro konkrétní užití. Jde např. o směsi s vysokým přídavkem skla. To zvyšuje tuhost finálních produktů. Hodí se proto k výrobě upínačů, plášťů, pouzder apod. Další termoplastické materiály se testují pro nízkonákladovou výrobu předmětů s ohebnými spoji, vysokou odolností a pružností. Jde např. o vložky do bot, protézy a ortézy všeho druhu.