Dobrovolná a povinná registrace k DPH
Registraci k DPH si můžete vyřídit jako firma i jako živnostník. V některých případech se vyplatí dobrovolná registrace k DPH, jindy zase podnikatel nemá na výběr a musí se registrovat povinně - toto se týká především těch podnikatelů, kteří se stanou plátci daně překročením obratu. V aktuálním článku se dozvíte, jak probíhá registrace k DPH a kdy je vůbec nutné se registrovat.
Registrace k DPH je upravena v zákoně č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Povinně se musíte registrovat k DPH, pokud váš obrat za předchozích 12 kalendářních měsíců překročil částku 1 000 000 Kč. Bere se vždy ukončených 12 kalendářních měsíců.
Plátcem DPH překročením obratu
Dále jste povinni se zaregistrovat tehdy, pokud jste členem sdružení a některý z členů je plátce daně, nabudete majetek privatizací nebo prodejem podniku nebo pokračujete v činnosti po osobě, která zemřela a byla plátcem DPH. Ve specifických případech se můžete stát identifikovanou osobou a vystupovat jako plátce DPH pouze ve vztahu k zahraničním subjektům.
Identifikovaná osoba je poměrně novou záležitostí v naší legislativě a podnikatelům přináší mnohá zjednodušení. Případně se můžete registrovat dobrovolně, pokud se vám to vyplatí.
Lhůta pro registraci k DPH
K DPH máte povinnost se registrovat do 15 dní po skončení kalendářního měsíce, v němž jste stanovený obrat překročili nebo kdy jste se stali plátci DPH z jiného důvodu. Registraci je nutné vyřídit si na místně příslušném finančním úřadě. Na úřad nemusíte osobně, ale dokumenty můžete poslat třeba datovou schránkou nebo opatřené elektronickým podpisem.
Povinnosti plátce DPH
Jakmile se stanete plátci DPH, musíte každý měsíc podávat daňové přiznání a kontrolní hlášení. I dobrovolnou registraci k DPH se tedy z důvodu vyšší administrativní zátěže opravdu vyplatí důkladně promyslet, jelikož většina podnikatelů pak již potřebuje svou vlastní účetní nebo alespoň propracovaný účetní systém, který vše potřebné vyřídí pohodlně za ně.