Pozastavení, přerušení nebo ukončení živnosti?
Uvažujete nad výměnou podnikání za zaměstnanecký poměr? Nebo se vám v podnikání nedaří a vy už nechcete platit vysoké zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Pak se můžete rozhodnout pro pozastavení živnosti nebo pro její definitivní ukončení. V aktuálním článku se dozvíte výhody obou cest, které se podnikatelům, co chtějí s podnikáním skončit, nabízejí.
Živnostenské podnikání se řídí živnostenským zákonem. Týká se ale nejen osob, které působí jako OSVČ, ale i těch, co mají svou vlastní firmu. Společnost s ručením omezeným si totiž bez živnosti nezaložíte.
Pozastavení neboli přerušení živnosti na dobu určitou
Asi nejjednodušším řešením je živnost pozastavit. Můžete tak učinit na libovolně dlouhou dobu (týdny, měsíce i roky). Jakmile živnost pozastavíte, skončí pro vás povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Tyto zálohy se pak vyplatí zajistit si alternativní cestou, jinak se vám nebudou roky započítávat do odpracované doby, která je nutná pro vznik nároku na důchod (platí u sociálního pojištění).
Skutečnost, že živnost pozastavujete, pak stačí oznámit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Na to vám běží osmidenní lhůta. Přerušení živnosti nezapomeňte oznámit také finančnímu úřadu, a to do 15 dnů. K živnostenskému úřadu žádnou oznamovací povinnost nemáte. Můžete však zde všechny změny provést najednou prostřednictvím změnového listu.
Ukončení živnosti
Svou živnost můžete samozřejmě i definitivně zrušit. Pokud ji ale budete chtít v budoucnu obnovit, už to nepůjde tak snadno, jelikož si budete muset založit nové oprávnění a za něj zaplatit. V případě přerušení neplatíte žádné poplatky a po dobu, kdy nepodnikáte, vám nevznikají žádné povinnosti. Jen si musíte hlídat, že stále máte řádně označenou provozovnu (můžete ji však i zrušit).
Na výmaz ze živnostenského rejstříku tento krok vliv příliš nemá, jelikož až po čtyřech letech od zrušení posledního živnostenského oprávnění se data o vás přesunou do neveřejné části rejstříku a zde jsou přístupná na vyžádání specifickým subjektům.