Virtuální sídlo společnosti
Žádná firma se neobejde bez svého sídla. Jedná se totiž o jeden z údajů, který se zapisuje do obchodního rejstříku. Je to místo, na kterém by měl být podnikatel k zastižení. Má reprezentativní funkci a ovlivňuje tak mínění klientů, pracovníků i obchodních partnerů. V dnešním článku se zaměříme na virtuální sídlo společnosti. Zjistíte, jaké jsou jeho výhody a kdy se vyplatí si ho zařídit.
Virtuální sídlo společnosti je služba, prostřednictvím které získáte adresu. Pod tou budete zapsání v obchodním či živnostenském rejstříku. S největší pravděpodobností ji budete sdílet spolu s dalšími podnikateli, kteří se pro tuto formu sídla rozhodli. Vaše faktické sídlo se může nacházet někde na venkově nebo na předměstí a vy s ním nemusíte své podnikání vůbec spojovat. Korespondence vám bude přeposílána na jinou uvedenou adresu. S virtuálním sídlem firmy se mnohdy pojí i prostory - kanceláře, které můžete využívat k občasným schůzkám s klienty či partnery. Vše je samozřejmě zpoplatněno.
Virtuální sídlo společnosti v občanském zákoníku
Úprava virtuálního sídla firmy se nachází v občanském zákoníku (č. 40/1964 Sb.). V roce 2009 se zrušila pro právnické osoby povinnost uvádět jako své sídlo místo, kde se skutečně vyskytují. Tímto krokem byla zajištěna legálnost virtuálních sídel.
Virtuální sídlo firmy v živnostenském zákoně
Dalším zákonem, který ovlivňuje sídlo firmy, je živnostenský zákon. Místo, kde podnikatel provozuje svou činnost, je nutné náležitě označit (název firmy nebo jméno a příjmení + identifikační číslo objektu) - platí pro provozovnu. Dále je podnikatel k místu svého podnikání povinen prokázat vlastnické, užívací či jiné podobné právo.
Výhody virtuálního sídla společnosti
V současnosti si můžete sídlo firmy nechat zajistit od mnoha různých společností. Vždy si však prověřte jejich důvěryhodnost a hledejte zkušenosti podnikatelů. Určitě se podívejte i do výpisu z obchodního rejstříku, zda daná firma nemá nějaké problémy. Pro přehlednost zde uvádíme hlavní přednosti virtuálních sídel, stručně a v bodech:
- atraktivní adresa v lukrativní lokalitě (například virtuální sídlo v Praze);
- nižší náklady na provoz, jelikož vaše skutečné sídlo se může nacházet třeba na venkově nebo na předměstí;
- zvýšení prestiže firmy a s tím i příliv nových klientů;
- lepší konkurenceschopnost
- možnost využití prostor pro schůzky;
- administrativní služby v podobě dosílání pošty nebo vyřizování telefonických hovorů;
- měsíční poplatek a snadné zrušení služby virtuálního sídla.
Ať už se rozhodnete pro virtuální sídlo/virtuální kancelář či nikoliv, určitě si dobře promyslete finance v této oblasti. Ceny nájmů v Praze, Brně, Plzni a v dalších lukrativních oblastech republiky jsou mnohdy příliš vysoké. Cena za virtuální sídla začíná zhruba na 100 Kč měsíčně, v závislosti na službách, které jsou dále v souvislosti poskytovány.