Všude dobře a v kanceláři jakbysmet
Při průměrné délce života prý strávíme v práci přibližně 12 let. To už je nějaká doba. Takže stojí za to zamyslet se, jestli se vůbec pohybujeme v prostředí, kde se cítíme příjemně. Pokud si říkáte, že vaší kanceláři by nějaké to oživení prospělo, přečtěte si v našem článku, jak na to.
Budiž světlo
Kam nechodí slunce…, však to znáte. Dostatek přirozeného denního světla je pro člověka zásadní. Bez něj jsme apatičtí, unavení a podráždění. Podpořte jeho rozptýlení v kanceláři např. světlou malbou na zdech. Prudké a přímé sluneční světlo však také není ideální a spíše obtěžuje. V oknech vám proto přijdou vhod závěsy, provázkové záclony nebo rolety, díky kterým budete přísun světla snadno regulovat.
Kousek přírody dělá divy
Pohled do zeleně člověka uklidňuje, pomáhá odbourávat škodlivý stres a prý dokonce zvyšuje pracovní efektivitu. Abyste se v kanceláři cítili příjemněji, nemusí to u vás vypadat hned jako v zahradnictví. Stačí pár květin do oken a sem tam nějakou zeleň, která oživí prázdný kout. Pokud není zalévání právě váš koníček a nechcete, aby vám po 14 dnech zbyly jen suché větvičky, pořiďte si místo náročnějších orchidejí raději sukulenty.
Udělejte si pohodlí
Sedavá práce lidskému tělu nesvědčí. Při dlouhém sezení obzvlášť trpí pohybové ústrojí a kardiovaskulární systém. Vybírejte proto kancelářský nábytek pečlivě. Ideálně by měl mít určitou flexibilitu a možnost polohování. Minimálně každou hodinu se aspoň na 5 minut protáhněte, projděte se po kanceláři nebo po budově. Rozproudíte si krev, okysličíte mozek, zaženete únavu a práce vám půjde lépe od ruky.
Kde jsem to jen...
Na náš výkon i náladu má vliv i uspořádanost, respektive neuspořádanost okolí. Kreativní chaos je samozřejmě v pořádku. Když ale hodinu hledáte důležitou smlouvu, která je založená pod haldou starých dokumentů, do kterých jste nahlédli naposledy před rokem, je potřeba s tím něco udělat. Jednou za čas to vezměte z gruntu a odstraňte z kanceláře všechno nepotřebné, co se vám za tu dobu nakupilo. Uvidíte, že se vám bude hned lépe dýchat.
Obklopte se fajn lidmi
Mnohem důležitější než malba na stěnách nebo bambusové rolety jsou samozřejmě lidé se kterými pracujeme. I na nich záleží, zda se budeme každý den do práce spíš těšit, nebo nutit. Myslete na to už při výběrovém řízení. Až budete hodnotit nového uchazeče, zkuste si, kromě zvážení jeho zkušeností a kompetencí, položit jednoduchou otázku. “Jel/a bych s tímhle člověkem na rodinnou dovolenou?”
(Aktualizace 26.07. 2019)